Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Ekonomia - Porto


Porto już od samych swoich początków pełniło ważną rolę ekonomiczną w Portugalii.Od czasów panowania Rzymian miasto prowadziło transakcje handlowe, przede wszystkim z Lizboną i sąsiednią Bragą, a port w Porto był najważniejszym w kraju - eksportowano stąd pozyskane w regionie dobra, m.in. orzechy, suszone owoce, oliwę z oliwek.

Jednak prawdziwy rozwój gospodarczy pojawił się dopiero wraz z rozpoczęciem produkcji wina. Porto zawiązało wówczas stosunki handlowe z południową częścią rzeki Duero - z regionem Vila Nova de Gaia. W szybkim tempie zaczęły pojawiać się tam nowe winnice i składy win. Kolejnym potężnym zwrotem w gospodarce, który tylko jeszcze przyspieszył rozwój miasta było podpisanie umowy handlowej pomiędzy Portugalią i Anglią w 1703 roku (tzw. Traktat Methuena). Porto zapewniło sobie w ten sposób doskonałego odbiorcę produkowanego wina, w dolinie zaczęły pojawiać się angielskie wytwórnie win, region zaczął stawać się coraz bardziej znaczącym okręgiem przemysłowym. Produkcja i handel winem do dzisiejszego dnia są prawdziwym źródłem bogactwa Porto - dzięki temu cały północny region Portugalii jest uważany za najbardziej rozwinięty w kraju.

W Porto poprowadzono również rozbudowaną sieć dróg, autostrad i linii kolejowych. W ten sposób miasto zapewniło doskonałe połączenia z południem kraju i stało się głównym centrum handlu w całym północnym regionie Portugalii.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.