Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Historia Porto


Najstarsze wzmianki o Porto pochodzą z IV wieku, kiedy znajdowało się ono pod panowaniem Rzymian. Było ono wówczas nazywane Portus Cale, od której to nazwy wywodzi się dzisiejsza nazwa kraju - Portugalia. W czasach rzymskich Porto szybko zyskało ogromne znaczenie jako port handlowy, transakcje prowadzono przede wszystkim z Lizboną (wówczas Olissipona) i Bragą (Bracara Augusta). W 711 roku miasto dosłało się pod panowanie Maurów. W 868 roku z odsieczą przybył hrabia portugalii Vímara Peres, który wyzwolił tereny pomiędzy rzekami Minho i Duero, wraz z leżącymi tam miastami Porto i Gaia. Po zwycięskiej walce hrabia ustanowił w tym miejscu Pierwsze Hrabstwo Portugalii.

Kolejnym przełomowym punktem w historii miasta było zawarcie związku małżeńskiego pomiędzy królem João I i angielką Filipą Lancaster, co połączyło sojuszem Anglię i Portugalię przeciw Kastylii i Francji i wprowadziło korzystne stosunki angielsko-portugalskie. Jest to najstarsze znane na świecie przymierze.

Wiek 15ty to okres Wielkich Odkryć Geograficznych. W 1415 roku książę Henryk Żeglarz wyruszył na podbój Ceuty - to zapoczątkowało serię wypraw morskich, głównie wzdłuż wybrzeża Afryki. Żeglarskie statki były wyposażane w najlepszej jakości mięsa, podczas gdy mieszkańcy Porto pozostawiali sobie jedynie resztki, takie jak flaki. Stąd często są oni określani mianem "tripeiros", czyli jedzący flaki. Flaki natomiast pozostały do dziś tradycyjną potrawą miasta.

W 1703 roku ustanowiono porozumienie handlowe pomiędzy Portugalią i Anglią (tzw. Traktat Methuena). Na jego mocy Anglia zapewniła sobie zbyt na wyroby sukiennicze, w zamian za wyśmienite wino Porto. Zapoczątkowało to gwałtowny rozwój miasta, a w rejonie rzeki Duero zaczęły szybko powstawać angielskie wytwórnie wina. Wkrótce region ten stał się znaczącym okręgiem przemysłowym, wzrosła też liczba ludności.

W początku XIX wieku do Portugalii wkroczyła wroga armia pod wodzą Napoleona. W pamięci mieszkańców Porto do dzisiejszego dnia pozostaje dzień 29 marca 1809 roku, kiedy to pod uciekającymi przed najeźdźcą portugalczykami zawalił się most na rzece Duero - most Puente Das Barcas. Zginęło wówczas ponad 4 tysiące osób. Francuska armia została zwycięsko pokonana przez I diuka Wellington - Arthura Wellesleya. Przez niesamowity opór, jaki stawiało armii nieprzyjaciela, Porto nazywane jest często Cidade Invicta - Niezwyciężonym Miastem.

W 1910 roku ustanowiono Republikę Portugalii.

W 1986 roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej, w 2002 roku w kraju została wprowadzona waluta Euro.

W 1996 roku większość historycznej części Porto została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.