Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Monumento aos Heróis da Guerra Peninsular - Porto


Praça Mouzinho de Albuquerque
Porto


Stojący na środku Praça Mouzinho de Albuquerque pomnik Monumento aos Heróis da Guerra Peninsular został wzniesiony dla upamiętnienia ostatecznego zwycięstwa Portugalii w wojnie z Napoleonem oraz ogromnej odwagi ludzi biorących w niej udział. Inwazje armii Napoleońskiej trwające w latach 1808-1814 były jednymi z cięższych walk w historii Portugalii, ogarnęły swym zasięgiem cały półwysep Iberyjski. Jedynie dzięki wspaniałej postawie społeczeństwa oraz połączeniu portugalskich sił z hiszpańskimi i brytyjskimi udało się pokonać wroga.

Autorami projektu, którego budowa rozpoczęła się w 1909 roku, byli słynni architekt Marques da Silva oraz rzeźbiarz Alves de Sousa, który zmarł przed ukończeniem prac. Dzieła dokończyli rzeźbiarze Henrique Moreira i Sousa Caldas. Odsłonięcie pomnika miało miejsce w roku 1951.

Wykonany z brązu pomnik wznosi się na wysokość 45 metrów. Cokół otoczony jest grupą rzeźb przedstawiających sceny wojenne. Z przodu widnieje kobieca postać prowadząca naród do zwycięstwa - w lewej ręce trzyma flagę narodową, zaś w prawej miecz. Szczyt kolumny uwieńczony jest figurą lwa (reprezentującego Portugalię) ponad orłem (mającym symbolizować imperium napoleońskie). U podstawy kolumny, z obu jej stron wyrzeźbione są dwie daty: MDCCCVIII i MDCCCIX.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.