Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Palácio da Bolsa - Porto


Rua de Ferreira Borges
4050-253 Porto


Tel: +351 223 399 000
Fax: +351 223 399 090
Email: correio@cciporto.pt
www.palaciodabolsa.pt


Godziny otwarcia:

Kwiecień - Październik: 09.00 do 18.30
Listopad - Marzec: 09.00 do 12.30 oraz 14.00 do 17.30


Palácio da Bolsa (Pałac Giełdowy) wznosi się w samym centrum Porto, w miejscu dawnego klasztoru Convento de S. Francisco. Jest jednym z ważniejszych symboli i atrakcji miasta - rocznie ogląda go ponad 200 tysięcy osób. W tym imponującym XIX-wiecznym budynku mieści się od czasów jego wybudowania siedziba Stowarzyszenia Handlowego (Associaçao Comercial). Sam wygląd budowli również nie jest przypadkowy - jej konstrukcja, przepiękna rozległa Neoklasyczna fasada, przepych i bogactwo wnętrz miały wzbudzać zaufanie i przyciągać europejskich inwestorów. Tu także miały miejsce najważniejsze wydarzenia krajowe, przyjmowano zagranicznych gości, organizowano oficjalne przyjęcia, nadawano odznaczenia i inne. W 1982 roku Palácio da Bolsa został wpisany na listę Zabytków Narodowych.

Budowa Palácio da Bolsa rozpoczęła się w 1842 roku według projektu architekta Joaquima da Costa Lima. Większa część pałacu została ukończona już w 1850 roku, jednak prace nad wnętrzami trwały aż do 1910 roku, a do ich wykończenia przysłużyło się wielu znanych artystów, architektów, malarzy i rzeźbiarzy. Wzrok przyciągają przepiękne ozdobne tynki, podłogi, artystyczne rzeźby, obrazy i freski - bogate dekoracje sprawiają, że całość wygląda jak wnętrze królewskiego pałacu. Jednak najbardziej wyróżniającymi się i bez wątpienia najbardziej wartymi zobaczenia są: Sala Narodów (Pátio das Naçoes) i Sala Arabska (Salao Árabe).

Pátio das Naçoes - centralny hol pokryty ogromną ośmiokątną kopułą wykonaną z metalu i szkła. W dolnej części kopuły umieszczone są herby narodowe oraz tych wszystkich krajów, z którymi w XIX wieku Portugalia prowadziła negocjacje handlowe. Całość została zaprojektowana przez włoskiego malarza Luigi Manini we współpracy z Silva Pereira i Joao do Rio.

Salao Árabe - ta, najbardziej reprezentacyjna, sala została uznana za największy klejnot Palácio da Bolsa. Nie sposób opisać wspaniałości tego pomieszczenia - wnętrze zostało wykonane w stylu mauretańskim, przeważają zdobienia złote przeplatające się z dekoracjami w ostrych, żywych barwach. Okna, sufit, drzwi - wszędzie można dostrzec kombinację tradycyjnego stylu z zachodnim klasycyzmem. Szczególnie pięknie wygląda, kiedy jest oświetlona. Tu właśnie miały miejsce największe wydarzenia i gale państwowe. Sala została wybudowana na podstawie projektu Gonçalvesa de Sousa. Prace nad budową zakończono w 1880 roku.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.