Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Ponte Luís I - Porto


Most Ponte Luís I to ikonowy most Porto, będący wizytówką i symbolem miasta, nazwany na cześć króla Ludwika I. Spośród pozostałych przepraw przez rzekę Deuro wyróżnia się przede wszystkim nietypową konstrukcją - jest to bowiem jedyny tu most dwukondygnacyjny. Przez górny poziom prowadzi żółta linia metra (D), podczas gdy dolny przeznaczony jest dla samochodów i przepraw pieszych.

Most Ponte Luis I usytuowany jest pomiędzy mostami Ponte da Arrábida i Ponte Infante D. Henrique, w pobliżu miejsca, gdzie niegdyś znajdował się most Ponte Pênsil. Został poprowadzony z centralnej części Porto prosto do najciekawszych regionów Vila Nova de Gaia po drugiej stronie rzeki. Jego budowa była spowodowana koniecznością zastąpienia starego, wysłużonego już mostu podwieszonego oraz rozładowania narastającego w szybkim tempie natężenia ruchu pomiędzy brzegami Duero.

Konstrukcja mostu została przydzielona po raz kolejny inżynierowi Théophilowi Seyrigowi, temu samemu, który kilka lat wcześniej, wraz z Gustavem Eiffelem zaprojektował most Ponte Dona Maria Pia. Jego budowa rozpoczęła się w 1881 roku, a uroczyste otwarcie nastąpiło 31 października 1886 roku.

Most został wykonany w całości z żelaza, dolny jego pokład jest podwieszany, natomiast górny jest wsparty na łuku o wysokości 44,6 metrów i rozpiętości 172 metrów - w chwili budowy dla tej kategorii mostów wielkością tą ustanowiono rekord świata. Dodatkowo górna kondygnacja wsparta jest na 5 filarach. Dolny pokład ma szerokość 8 metrów - poprowadzono tędy pas ruchu samochodowego o szerokości 5,5 m. oraz chodnik dla pieszych (1,5 m.). Most ma całkowitą długość 385,25 m., a jego budowa pochłonęła 3045 ton żelaza.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.