Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Ponte Dona Maria Pia - Porto


Żelazny most kolejowy Ponte Dona Maria Pia to pierwsza z najwspanialszych prac słynnego francuskiego inżyniera Gustave Eiffel'a. Most połączył przeciwległe brzegi rzeki Duero i otworzył pierwsze w historii kolejowe połączenie pomiędzy Porto a Vila Nova de Gaia, które funkcjonowało jako jedyne tego typu do lat 90tych XX wieku.

Budowę mostu rozpoczęto 5 stycznia 1876 roku. Wykonawcą projektu była firma Gustave Eiffel & Co., a jego autorami inżynierowie: Gustave Eiffel i Théophile Seyrig. Prace zakończono w niecałe dwa lata później - 30 października 1877. W ceremonii inauguracyjnej (4 listopada 1877) wzięli udział król D. Luís z żoną królową D. Marią Pia, od której imienia został nazwany most. Most był użytkowany przez 114 lat, do chwili uruchomienia w 1991 roku nowoczesnej przeprawy kolejowej biegnącej mostem Ponte de São João. W ostatnim okresie funkcjonowania, ze względów bezpieczeństwa, pociągi nie mogły przekraczać prędkości 20 km/h, ograniczano również do minimum ich obciążenie. Obecnie konstrukcja nie spełnia żadnej użytecznej funkcji.

Konstrukcja mostu oparta jest na rozpiętym na szerokości 160 metrach żelaznym łuku wspierającym wraz z kilkoma filarami pokład toru kolejowego. Most zawieszony jest na wysokości 61 metrów ponad zwierciadłem wody rzeki i ma całkowitą długość 354 metry. Pokład ma 6 metrów szerokości - poprowadzono tędy tylko jeden tor kolei. Na całą konstrukcje zużyto 1600 ton żelaza, w tym 640 ton na sam łuk.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.