Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Porto - Podstawowe informacje


Porto, znane również jako Oporto, to drugie co do wielkości miasto w Portugalii (pow. 41,66 km2), nieoficjalnie określane mianem stolicy kraju, głównie ze względu na prężnie rozwijającą się gospodarkę. Położone jest w północnej części kraju, u ujścia rzeki Duero (Douro), nad Oceanem Atlantyckim. Wraz z otaczającymi je miastami tworzy rozległy region zwany Grande Porto (Wielkie Porto).

Za czasów panowania Rzymian (4 wiek ne) Porto nazywane było Portus Cale. Od niego wywodzi się dzisiejsza nazwa całego państwa - Portugalia. Często określane jest również jako: Cidade das Pontes (Miastem Mostów - Porto jest miastem o największej na świecie liczbie mostów) lub Cidade Invicta (Niezwyciężonym Miastem, dzięki niesamowitej odwadze i skutecznemu oporowi, jaki stawiało w walce z Napoleonem). Mieszkańcy miasta zaś nazywani są Tripeiros (jedzący flaki). Nazwa ta wywodzi się z dawnego zwyczaju zaopatrzania żeglarzy wypływających w morze w najlepsze mięsa i pozostawiania sobie jedynie resztek i wnętrzności. Do dziś flaki są tradycyjną potrawą miasta.

Źródłem bogactwa miasta oraz podstawą jego ekonomii jest przede wszystkim produkcja znanego na całym świecie wina Porto. Po drugiej stronie rzeki, w Vila Nova de Gaia, znajdują się największe winnice i składy wina.

Miasto administracyjnie podzielone jest na 15 dzielnic: Aldoar, Bonfim, Campanha, Cedofeita, Foz do Douro, Lordelo do Ouro, Massarelos, Miragaia, Nevogilde, Paranhos, Ramalde, Santo Ildefonso, Sao Nicolau, Sé, Vitória. W 1996 roku cała najstarsza część Porto została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

W 1986 roku Portugalia przystąpiła do Unii Europejskiej, a w 2002 roku wprowadzono w całym kraju nową walutę - Euro.


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.