Porto - przewodnik

O PORTO

Historia
Demografia
Ekonomia
Gastronomia
Koszty życia
Pogoda

PODRÓŻ DO PORTO

Tanie loty
Port lotniczy
Koleje i dworce
Transport Publiczny
Konsulaty i Ambasady
Ważne informacje
Przydatne telefony

CO WARTO ZOBACZYĆ

Muzea
Zabytki
Parki i ogrody
Pozostałe
Mosty

ROZRYWKA

Restauracje
Kawiarnie
Nocne Życie
Zakupy

HOTELE

Hotele 2 gwiazdkowe
Hotele 3 gwiazdkowe
Hotele 4 gwiazdkowe
Hotele 5 gwiazdkowe
Wyszukuwanie hoteli

PORTO EBOOK

Porto - Ważne Informacje


W niniejszym rozdziale naszego przewodnika zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące przepisów i zasad panujących w Portugalii, a więc m.in. również w Porto. Prosimy uważnie przestudiować tę sekcję, gdyż może to Państwu pomóc zapobiec wielu nieprzewidzianym sytuacjom, których podczas wakacji każdy wolałby uniknąć.


Waluta:

Portugalia jest jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej i, jak w większości z nich, także i tu oficjalną walutą jest Euro.


Bankomaty:

W Portugalii znajduje się sieć bankomatów opatrzonych symbolem MB (Multibanco) - można z nich wypłacać pieniądze 24 godziny na dobę.

Karty Kredytowe:


W Portugalii najczęściej używane są karty kredytowe: Visa, American Express, MasterCard/Europay, Diners Club, Maestro i JBC.


Telefony:

Numer kierunkowy do Portugalii to +351

Numery telefoniczne są identycznie jak w większości krajów - 9-cyfrowe. Gdy chcemy zadzwonić za granicę pierw wybieramy 00, potem numer kierunkowy kraju, do którego dzwonimy, a następnie numer abonenta.

Na terenie Portugalii w wielu miejscach umieszczone są budki telefoniczne obsługiwane na monety lub specjalne karty telefoniczne dostępne do zakupu w kioskach, na poczcie itp.

Jeśli natomiast zamierzacie Państwo korzystać z własnego telefonu komórkowego upewnijcie się przed wyjazdem czy macie włączoną usługe Roamingu. I oczywiście wskazane jest zainteresowanie się kosztami połączeń międzynarodowych. Na terenie Portugalii działa trzech operatorów komórkowych: TMN, Vodafone i Optimus.


Zasady Ruchu Drogowego:

Jak w większości krajów europejskich obowiązuje tu ruch prawostronny. Wymaganym jest posiadanie następujących dokumentów: Dowód Osobisty, Prawo Jazdy, dowód ubezpieczenia, dowód rejestracyjny pojazdu, książka serwisowa. Wszyscy znajdujący się w pojeździe powinni mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Zabronione jest używanie telefonów komórkowych podczas jazdy, z wyjątkiem zestawów głośnomówiących. Zabronione jest prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu. Dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,5 g/l.

Dopuszczalne prędkości:

50 km/h - tereny zabudowane
90 km/h - zwykłe drogi
100 km/h - drogi expresowe
120 km/h - autostrady


Godziny otwarcia:

Wszelkie instytucje publiczne i sklepy otwarte są w zasadzie codziennie w dni robocze, jednak jak w każdym z krajów południowych, tak również tu obowiązuje popołudniowa sjesta. Wiąże się to z tym, że wszelkiego rodzaju sklepy zamykane są na 3-4 godziny w godzinach popołudniowych, najczęściej między 13tą a 17tą. Dodatkowo instytucje i urzędy często pracują wyłącznie rano. Poniżej kilka przykładów:

Banki: Poniedziałek - Piątek 8.30 - 15.00
Poczta: Poniedziałek - Piątek 8.30 - 18.30
Ambasady: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 15.00
Apteki: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 13.00 oraz 15.00 - 19.00, także serwis 24-godzinny
Centrum Handlowe: codziennie 10.00 - 24.00
Sklepy: Poniedziałek - Piątek 9.00 - 13.00 oraz 15.00 - 19.00, Sobota 9.00 - 19.00


Wyszukiwarka hoteli w Porto

Data od:       Data do:       

Przewodnik po Porto - EBookSitemap | Kontakt | Polityka Prywatności
Cała zawartość jest własnością portalu portoprzewodnik.pl. Kopiowanie treści jest ściśle zabronione.
(C) PORTOPRZEWODNIK.PL 2008 - 2015 by Cliq Media Ltd.